Creditwest Insurance Ltd’ın Yatırım Notu Yükseldi

JCR, CREDITWEST INSURANCE’IN YÜKSEK SEVİYEDEKİ

NOTUNU A+ OLARAK TEYİT ETTİ

Uluslararası Derecelendirme Kuruluşu JCR Euroasia Rating, Creditwest Insurance Ltd.’nin yüksek düzeyde yatırım yapılabilir kategoride değerlendirilerek Uzun Vadeli Ulusal Notunu ‘A (Trk)’ olarak teyit ederek görünümünü ‘Stabil’den ‘Pozitif’e çevirdi. JCR raporuna göre Creditwest Insurance’ın Uzun Vadeli Ulusal Notu ‘A+ (Trk)’, Kısa Vadeli Ulusal Notu ‘A-1 (Trk)’, notlara ilişkin görünümleri ise ‘Stabil’ olarak açıklandı.

Derecelendirme Kurulu Raporu ve sonuçları JCR Euroasia Rating Yönetim Kurulu adına İstanbul’daki merkezinden resmi olarak www.jcravrasyarating.com adresinde yayınladı.

RAPORA GÖRE CREDITWEST INSURANCE SEKTÖRDE İLK ÜÇ SİGORTA ŞİRKETİ ARASINDA YERİNİ ALDI

Rapora göre Creditwest Insurance prim üretiminde süregelen artış trendini devam ettirmiş ve prim üretimine ilişkin sektör sıralamasındaki konumunu bir basamak yukarıya çıkararak ilk üç sigorta şirketi arasında yer almayı başarmıştır.

Raporda; Creditwest Insurance’ın yıllardır içsel kaynaklarını dağıtılmayarak bünyede tutulması uygulaması ile desteklenen yüksek öz kaynak ve likidite seviyelerini yıl içinde yapılan kar payı dağıtımıyla baskılanmış olmakla birlikte yasal gerekliliklerin üzerindeki konumunu koruduğunun ve risk seviyesi üzerinde oluşan baskıyı Şirket’in itibarlı ve güçlü ortaklık yapısı kapsamında sınırlı kaldığının altı çizilmiştir.

UZUN: ÖZKAYNAK BÜYÜKLÜĞÜNDE BİRİNCİ SIRADA

Konu ile ilgili bilgi veren Creditwest Insurance Genel Müdürü Mehmet Uzun; 19 yıllık faaliyet süresince Creditwest Insurance’ın öz kaynak büyüklüğünde 14 milyon TL ile sektörde birinci sırada yerini aldığını açıkladı. Uzun, Creditwest Insurance’ın istikrarlı olarak her yıl büyüyerek toplam prim üretiminde 13 Milyon TL ile en büyük ilk üç sigorta şirketi arasında yerini aldığını ifade etti.

Genel Müdür Mehmet Uzun, Creditwest Insurance’ın 25 acentesi ve 42.000 adet poliçe üretimi ile sigortacılık sektöründe fark yarattıklarının altını çizdi.

JCR Eurasia Rating Hakkında: Kısa adı JCR Eurasia Rating olan uluslararası Kredi Derecelendirme kuruluşu 2008 yılından bu yana ülke ratingi olmak üzere bankalar, finans kurumları, sigorta şirketleri ve kamu kurumları dahil tüm ticari kuruluşlara potansiyel rating gruplarını ve kurumsal yönetim hizmetlerini uluslararası düzeyde vermektedir. JCR Euroasia Rating bugüne kadar Ukrayna, Türkiye ve Arnavutluk ülkelerinin ratingleri dahil birçok kurumsal, ihraç ve proje rating raporu hazırlamıştır.

 

sigorta_2